تست نوار عصب و عضله در تشخیص مشکلات عصبی و عضلانی

s49

الکترومایوگرافی یا نوار عصب و عضله (EMG) و آزمایش سرعت هدایت عصب از آزمایش‌های الکترودیاگنوز هستند که برای اندازه‌گیری فعالیت‌های الکتریکی عضلات و عصب‌ها به کار برده می‌شوند. این آزمایش‌ها ممکن است بخش مهمی از بررسی ستون فقرات باشد که توسط پزشک انجام می‌شود. برخی بیماران با مشکلات مرتبط با ستون فقرات، علائم غیرمنتظره‌ای مانند بیحسی یا احساس خواب رفتن و گزگز دست و پا، گرفتگی عضلات یا ضعف شدید عضلانی (در یک یا دو دست یا پاها) را تجربه می‌کنند.برخی از متخصصین مانند متخصصین مغز و اعصاب و متخصصین طب فیزیکی برای انجام تست‌های الکترومایوگرافی (نوار عصب و عضله) و سرعت هدایت عصبی (نوار عصب) آموزش دیده‌اند. این دو آزمایش غالباً در یک ویزیت انجام می‌شوند.

نوار عصب و عضله (ای‌ام جی) و نوار هدایت عصب نقش مهمی در ارزیابی بیماری‌های عصبی عضلانی دارد. این آزمایش‌ها همراه با بررسی کامل سوابق پزشکی مغز و اعصاب می‌توانند اطلاعات بسیار ارزنده‌ای برای تست‌های آزمایشگاهی بعدی و اقدامات جراحی و پزشکی داشته باشد. به علاوه، این تشخیص‌های الکتریکی باید بر اساس نیازهای فردی بیمار شخصی‌سازی شوند.نوار عصب و عضله یا نوار عصب به یافتن بسیاری از بیماری‌های مرتبط با عضلات مانند فلج، درد، اسپاسم و ضعف عضلانی کمک کند. نتایج به تشخیص محل درد کمک کرده و مشخص می‌کند که آیا مشکلات مرتبط با خود عضلات است یا منشأ آن نخاع و عصب‌ها هستند.جهت اطلاع از انواع روش‌های تشخیصی موجود در کلینیک مغز و اعصاب دکتر سخابخش و یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره 02188415320  تماس حاصل فرمایید.

 چرا این تست‌ها گرفته می‌شوند؟


نوار عصب و عضله و نوار هدایت عصبی برای تشخیص موارد زیر انجام می‌شوند:

 • تعیین این که آیا مشکلات ناشی از مشکلات عضلانی است یا به دلیل وجود مشکلات مرتبط با عصب‌ها ایجاد شده‌اند؟
 • تعیین این که آیا عصب‌ها آسیب دیده‌اند؟
 • تعیین علت آسیب‌دیدگی عصب‌ها
 • تعیین این که آیا آسیب‌دیدگی عصب‌ها به درمان واکنش نشان می‌دهد؟ (در صورتی که بیمار تحت درمان قرار گیرد.)

متخصص مغز و اعصاب نتایج این نوارها و تست‌ها را بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند و گزارش کتبی آن را برای پزشک ارجاع دهنده ارسال می‌کند.

آماده‌سازی برای انجام تست نوار عصب و عضله و نوار هدایت عصبی


 • از کرم‌ها و لوسیون های پوستی در ناحیه تحت آزمایش استفاده نکنید
 • در خلال انجام تست، از شما خواسته شود بنشینید یا دراز بکشید.

قبل از گرفتن نوار عصب و عضله یا نوار عصب موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

 • مصرف داروهای رقیق‌کننده خون
 • زمان‌های مصرف آسپیرین
 • اختلالات خونریزی احتمالی

الکترومایوگرام یا نار عضله چیست؟


s8

نوار عصب و عضله همراه با معاینات مغز و اعصاب انجام می‌شود و به تأیید تشخیص و میزان گسترش مشکل کمک می‌کند. در این تست‌ها فعالیت‌های الکتریکی عضلات در واکنش به محرک اندازه‌گیری شده و فعالیت الکتریکی در فیبر عضلانی منتخب ارزیابی می‌شود. این تست همچنین به تفکیک اختلالات عضلانی از اختلالات عصبی کمک کرده و به پزشک قدرت تشخیص دقیق‌تر را می‌دهد. نوار عصب و عضله (ای‌ام جی) برای ارزیابی بسیاری از مشکلات به کار برده می‌شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • آسیب‌دیدگی‌های عصبی ناشی از فشردگی دیسک در گردن یا در کمر
 • فشرده شدن عصب ناشی از ابتلا به سندرم تونل کارپال
 • بیماری‌های عصبی عضلانی مانند اسکلروز آمیوتروفیک جانبی، فلج اطفال، میاستنی گراویس و دیستروفی عضلانی
 • نوروپاتی محیطی که به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، کم‌خونی شدید و مسمومیت با فلزات سنگین ایجاد می‌شود.
 • درد گردن، درد کمر، تنگی کانال نخاع، میوپاتی و میوزیت و اختلالات عصبی عضلانی

در بسیاری از موارد، نوار عصب و عضله می‌تواند اطلاعات تشخیصی مهمی را ارائه دهد که با انجام روش‌های دیگر قابل به دست آوردن نیستند. با این که انجام این تست‌ها آزاردهنده است اما نوار عضله و عصب معمولاً به عنوان یک عمل یا فرایند سرپایی محسوب و انجام می‌شود.

 نوار عصب و عضله چگونه گرفته می‌شود؟

یک الکترود سوزنی کوچک از طریق پوست به ماهیچه مورد نظر وصل می‌شود. پالس‌های الکتریکی در حالی که عضلات شل شده یا منقبض می‌شوند ارسال شده و روی صفحه اسیلوسکوپ (دستگاهی که پالس‌های الکتریکی و شکل موج‌ها را نشان می‌دهد) ثبت می‌گردد. به علاوه ممکن است پزشک به نتایج از طریق یک بلندگو نیز گوش دهد.

 نوار عصب یا ان سی اس چیست؟


s9

نوار عصب یک آزمایش متداول برای ارزیابی عملکرد عصب‌ها به خصوص ارزیابی توانایی هدایت الکتریکی عصب‌های حرکتی و عصب‌های احساسی در بدن انسان است. مطالعات هدایت عصبی عمدتاً برای ارزیابی پارستزی (بیحسی، گزگز و سوزش) یا ضعف در دست‌ها و پاها به کار برده می‌شود. این تست برای تشخیص اختلالات عصب‌های محیطی و عضلات در بیماری‌هایی مانند بیماری‌ ام اس انجام می‌شود.

نوار عصب چگونه گرفته می‌شود؟

الکترودهایی به شکل پچ در چندین قسمت از پوست و بر روی عصب‌های تحت آزمایش قرار داده می‌شوند. الکتریسیته کم‌توان از طریق این الکترودها عصب را تحریک می‌کند. میزان این الکتریسیته مشابه الکتریسیته ساکن است. سرعت سیگنال‌های الکتریکی ارسالی از طریق عصب اندازه‌گیری شده و روی مانیتور نمایش داده می‌شود.این تست، تهاجمی نیست اما به دلیل شوک‌های الکتریکی ممکن است کمی دردناک باشد. به هر حال، شوک‌های حاصل این میزان جریان الکتریکی خطرناک نیستند. پس از پایان تست، درد باقی نمی‌ماند.

 ناراحتی‌های و خطرات احتمالی


 • نوار عصب و عضله (ای‌ام جی): ممکن است زمانی که سوزن‌های الکترود روی پوست شما قرار داده می‌شود احساس ناراحتی کنید.
 • نوار عصب (ان سی وی): ممکن است در زمانی که پالس‌های الکتریکی ساخته و ارسال می‌شوند شما تکان بخورید.
 • پس از گرفتن نوار عصب و عضله: عضله یا عضلات تحت آزمایش، کمی درد خواهند داشت.
 • پس از گرفتن نوار عصب و مغز: خونریزی و کبودی جزئی در محل سوزن‌های الکترودها به وجود خواهد آمد.
 • خطرات احتمالی ناشی از انجام تست نوار عصب و عضله: احتمال بسیار کمی وجود دارد که محل سوزن‌های الکترودها دچار عفونت شوند.

محدودیت‌های انجام این تست‌ها


اگر شما از مباحث قبلی دریافته باشید، این تست‌ها فقط قدرت هدایت عصب‌های بزرگ که از نخاع منشعب می‌شوند را می‌سنجد. امکان اندازه‌گیری سیستم عصبی درد وجود ندارد. با انجام این تست نمی‌توان فشردگی ریشه عصب را در کانال نخاعی اندازه‌گیری کرد. این جایی است که نوارهای عصب و عضله و نوار عصب موفقیت‌آمیز نیستند. نتایج این تست‌ها در بیماری که به شدت از درد پا رنج می‌برد ولی عصب حرکتی او آسیب ندیده است (یک سناریو متداول و شایع) نرمال خواهد بود.همچنین یک بیمار مبتلا به تنگی کانال نخاع مرکزی (لنگی – فشردگی عصبی از تمام عصب‌های موجود در کانال نخاعی) یا حتی درد پای ناشی از تنگی جانبی کانال نخاعی دچار یک آسیب‌دیدگی دائمی عصبی نیست ولی یک آسیب‌دیدگی داینامیک خواهد داشت. این فشردگی موقتی عصب باعث تغییر دائمی در خود عصب نمی‌شود.